MRAVENCI – TOP HRA NA PŘIVOLÁNÍ PSA / 11.3.2021

Kdybych bych měl vybrat jenom jednu hru v tréninku psů a konkrétně v nácviku přivolání, která je podle mě „game changer“ (tedy přelomová věc, která umí změnit chování psa), pak by to byli určitě mravenci.

Když jsem tuto přivolávací hru viděl před několika lety poprvé na stáži v Anglii u Chiraga Patela, který ji nazývá counting game, napadlo mě, jestli se nezbláznil. Na mou obranu – myslím, že málokdo dokáže tuhle hru ocenit na první pohled. Pak jsem ale viděl její výsledky a od té doby se stala pevnou součástí mého repertoáru v tréninku. Navíc mě hrozně baví s ní různě experimentovat.


Použil jsem ji i ve svém online kurzu a přidal jsem k ní další hry, které jsem na mravence začal nabalovat, abych plně využil jejich obrovský potenciál. Původní counting game nazývám mravenci kvůli tomu, že mi přišlo, jako kdybych krmil mravence. Přiznávám, že o tréninku mravenců toho moc nevím, ale díky tomuto názvu si hru mí klienti lépe pamatují.


Jen u bázlivých psů je potřeba začít mnohem klidněji, pomaleji. A klidně po pár krocích pejska směrem k nám vstát a poodejít, a tím z něho sejmout tlak z divné situace. Pro některé je tahle hra top na celý život, jen zhruba 10 až 15 procent chlupáčů nechává úplně chladnými. Na ty je potřeba zkusit jiný hmyz.


Budu rád, když hru doma vyzkoušíte podle přiloženého videa a dáte mi vědět, jak vám funguje a jak na ni váš chlupáč reaguje. Můžete nahrát video, označit mě na sociálních sítích a pokud budu mít chvilku, tak vám napíšu, co se dá případně vylepšit. Sláva mravenčí práci!

A pro ty, které přivolání zajímá víc, jsem sepsal základní pravidla, kterými by se nácvik přivolání měl řídit.

ZPĚT NA BLOG