PŘIVOLÁNÍ PSA / 3.2.2021

Poslechněte si článeček v AUDIO verzi

Přivolání je poměrně komplexní téma. Někomu stačí dát pejskovi čas od času pamlsek a bude mít výborné přivolání a někdo jen do mírného zlepšení investuje spoustu času a energie. Výcvik psa je prostě práce s živým tvorem. Navíc každý pes má jiné motivace.

Pokud máme tedy pejska, kterého nezajímají jiní pejskové nebo má třeba strach z okolí a drží se u nás, lehce propadneme pocitu, že víme o přivolání všechno a jsme skvělí trenéři. Jenže naučit takového psa dobré přivolání může být mnohem jednodušší, než psa, kterého všechno zajímá, který si chce hrát s ostatními nebo loví zvěř. Někdy je to takový rozdíl, jako kdybyste porovnávali vytrénování zajíce a tygra.

S klienty proto cvičím alespoň dvacet různých her a cvičení, které mohou z psa udělat přímo milovníka přivolání od různých distrakcí. Začínám nejčastěji ve vnitřních prostorech – v klidném prostředí totiž mohu klienty i psa naučit to, co později budeme využívat v reálném prostředí, kam se posléze přesouváme.

ZÁKLADNÍ PRAVIDLA PŘIVOLÁNÍ

Existují určitá pravidla, která by měl majitel hafana znát a ideálně co nejvíce z nich zařadit do přivolávacího tréninku:

 • Odměňujte psa tím, co ho nejvíce potěší: jídlo, hra, aport, proběhnutí, Vaše radost, hra s jiným psem…buďte kreativní.
 • Na přivolání nešetřete se sílou odměny. U jídla můžete místo granulky nebo piškotku použít vařené maso, sýr (kozí je skvělý), domácí játrové sušenky nebo cokoliv, co má pes skutečně rád. Většinou čím je pamlsek „mazlavější“ a vlhčí, tím lépe. Použití silné odměny vám dokáže u přivolání ušetřit obrovské množství času.
 • Odměňujte přivolání co nejčastěji. Nefunguje běžný přístup, že přivolání vytvořím a pak mi samo bude fungovat celý život.
 • Slovo na přivolání musí mít vždy váhu. To znamená, že pokud už slovíčko vyslovím a pes přijde, měl bych ho co nejčastěji odměnit a pokud nepřijde, měl bych si pro pejska dojít. A to ideálně pamlskovým magnetem (jídlem v ruce) nebo pokud to nefunguje, tak odtáhnutím za postroj či vodítko. To si ale musím předtím zvlášť natrénovat, jinak přede mnou začne pes utíkat nebo uskakovat, když si pro něj půjdu. Případně můžu použít i vodítko či stopovačku a pejska tak k sobě přitáhnout, to bych ale volil až jako poslední možnost.
 • Pokud odměňujete jídlem, dějte několik kousků pamlsků za sebou a poté řekněte uvolňovací povel, např. volno. Pes se tak naučí, že po přiběhnutí má význam ještě chvíli zůstat a nebude hned utíkat za tím, co ho jinde láká.
 • Měňte občas odměny ať nevytvoříte stereotyp: odměním pamlskem, jindy přetahováním, pak zase jiným pamlskem. Nebo tím, co Váš pes v ten moment nejvíce chce, například hrou s jiným psem, tím, že přejde někam jinam, kde má zajímavé čuchání, tím že se dostane tam, kam tolik chce.
 • Nechtějte od psa, který nemá perfektní přivolání, zbytečně chování navíc, např. předsednutí nebo přiřazení k noze.
 • Nepoužívejte přivolání příliš často. Psa pak začne nudit, my ale naopak potřebujeme jeho až dětské nadšení.
 • Trénujte přivolání i v jednoduchých situacích, ne jenom tam, kde máte problém.
 • Nepoužívejte ho, když víte, že v dané situaci pes není schopný přijít. Ještě není na takovou situaci připravený, postupně ho na ni připravte, zatím použijte např. vodítko nebo stopovačku.
 • Snažte se nepoužívat přivolání tam, kde následuje situace, kterou pes nemá rád – tzn. zavolám psa, který nemá rád vodu a pak ho za „odměnu“ dám do sprchy, přivolám psa, který chce být venku a vezmu ho přímo domů atd.

CO DÁL?

Pokud Vám pes důvěřuje, chce s Vámi být, baví ho s Vámi cokoliv dělat, nemusíte pak někdy ani přivolání trénovat a ono Vám bude fungovat. Ale většinou je trénink skutečně potřeba. Zejména u psů, které zajímá celý svět kolem. PŘIVOLÁNÍ TEDY NENÍ JEN O PŘIVOLÁNÍ. Ale tyhle tipy, různé zábavné hry, důslednost a trpělivost Vám v něm můžou velice pomoct.

Pokud byste chtěli přivolání pořádně natrénovat a vyzkoušet si jak postupy, které jsou zaužívané, tak hlavně cvičení, které jsem vymyslel nebo získal na stážích a kurzech v zahraničí, mrkněte určitě na můj online kurz.

Z padesáti video lekcí v něm je přibližně dvacet lekcích věnovaných právě přivolání. Ať už od jídla, lidí nebo psů. Dozvíte se tak, jak pracovat s pamlskovým magnetem, o hře na „mravence“ (odkaz níže, pro mě jedna z nejlepších her na přivolání vůbec) a na videu uvidíte i přesné postupy co dělat, když pes nezareaguje.

ZPĚT NA BLOG